archív aktualít rok 2011

Obavy na českém stavebním trhu rostou

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

StavbaZatímco rok 2011 by mohl být podle ředitelů stavebních společností mírně lepší, než se očekávalo, ve výhledu na příští rok zcela znatelně rostou obavy. Krize by tak měla pokračovat i příští rok. Podle nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví 07/2011, kterou již pátým rokem vydávají společnosti CEEC Research a KPMG Česká republika, se na tom shodují jak velké, tak i střední a malé stavební společnosti.

Jak uvádí ředitel společnosti CEEC Research Jiří Vacek: „Ředitelé stavebních společností očekávají pokles výkonu českého stavebnictví pro rok 2011 o 4,1 procenta, jsou tak o něco optimističtější než v dubnu letošního roku, kdy odhadovali pokles o 5,6 procenta.“ Aktuální výsledky výzkumu ukazují na další pokračování poklesu sektoru i v roce 2012, a to o 2,4 %, přitom ještě v lednu tohoto roku ředitelé očekávali v roce 2012 mírný růst trhu (o 1,6 %). „Pro příští rok bude kritická důvěra soukromých investorů ve vývoj naší i světové ekonomiky, udržení a navýšení státní podpory pro zateplování, ale zejména je potřebné přehodnocení státní politiky investic do výstavby silnic a dálnic,“ hodnotí Ivan Kunst, ředitel Harsco. „Předpokládám, že v soukromém sektoru potrvá ještě nějakou dobu silný tlak na snížení stavebních cen. Developeři budou muset ještě tímto způsobem kompenzovat snížení hladiny prodejních cen bytů a vysoké ceny pozemků, které byly nakoupeny na vrcholu trhu,“ komentuje Omar Koleilat, CEO Crestyl.

Jako příčinu pokračování špatného vývoje českého stavebního trhu uvádějí ředitelé stavebních společností úbytek projektů a tím i menší objem budoucí práce pro stavební společnosti. „V delším časovém horizontu se bude spíše jednat o stagnaci nebo další pokles stavebního trhu ČR. V oblasti privátního sektoru nebyla zaznamenána vyšší aktivita, která by doplnila úbytky objemů zakázek z veřejných rozpočtů. Vyskytují se pouze individuální projekty bonitních developerů a investorů ze sektoru energetiky a průmyslu,“ komentuje Pavel Pilát, generální ředitel Metrostavu.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina