archív aktualít rok 2011

Hračky již nelze vydávat za upomínkové předměty!

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

HrackyOd 20. července platí pro hračky přísnější pravidla v rámci celého distribučního řetězce od výrobce až po prodejce. Podle Ministerstva průmyslu a obchodu by nyní měly být bezpečnější. Musejí splnit nová, podstatně přísnější pravidla, aby je bylo možné uvádět na trh a prodávat. „Konkrétně například nová pravidla znamenají stop oblíbenému triku některých nepoctivých prodejců nebo výrobců, kteří hračku drobnými písmeny prohlásili za dekorační předmět, když se nevešla do stávajících norem. Nově musí pravidlům odpovídat vše, co je podle definice v zákoně ať už výlučně nebo nevýlučně určené na hraní, tedy je nebo připomíná hračku,“ konstatuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Podle nových pravidel bude muset před uvedením na trh výrobce provést komplexní analýzu všech rizik, které mohou při používání hračky hrozit. Posuzují se fyzikální, mechanické nebo elektrické vlastnosti hračky a pamatuje se například i na radioaktivitu. V praxi to znamená, že hračka musí splnit požadavky například na ostrost hran, výšku hrotů, délku šňůrek nebo třeba na hlasitost. Tato povinnost se přitom vztahuje i na výrobce ze zemí mimo Evropskou unii; dovozce a distributor pak musí dohlédnout na to, že se vlastnosti, respektive bezpečnost hraček, při dovozu nebo prodeji nijak nemění.

Hračky také musí mít upozornění, instrukce a bezpečnostní informace, ze kterých se rodiče dozví, jak výrobek bezpečně používat, a také varování před riziky, která hrozí, pokud si s hračkou budou hrát děti mladší, než kolik doporučuje výrobce.

Na dodržování pravidel dohlédne Česká obchodní inspekce, která bude mít nově pravomoc navrhnout přezkum certifikátu nebo i uložit autorizované osobě, aby jej odebrala, pokud bude mít podezření nebo prokáže, že hračka bezpečnostní požadavky i přes platný certifikát nesplňuje.

Podrobné informace k tomuto tématu najdete v článku “Nové legislativní předpisy pro výrobce a dovozce hraček” v DM 6/2011.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina