archív aktualít rok 2011

Žádosti o dotace z programu Zelená úsporám se zatím daří proplácet

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Zelena-defRada Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) schválila další vlnu žádostí o dotace z programu Zelená úsporám. Na jednání Rady fondu bylo odsouhlaseno dalších 1875 žádostí ve výši 578 mil. Kč. Jedná se o žádosti, které již žadatelé úspěšně stihli doplnit v rámci 60denní lhůty, která začala běžet na konci dubna. Jak tyto doplněné žádosti přicházejí zpět na SFŽP, jsou postupně kontrolovány a správně doplněné žádosti jsou dále administrovány tak, aby mohly být následně propláceny v souladu s aktuálním stavem finančních prostředků. Celkem již bylo od začátku programu schváleno přes 64 tisíc žádostí za zhruba 16 mld. Kč.

 

Příští jednání Rady fondu spojené se schvalováním dalších žádostí z programu Zelená úsporám proběhne koncem července.

Souběžně s vyplácením prostředků také fond zintenzivnil kontroly žadatelů. Dosud uskutečněné kontroly upozornily na projekty, které kromě drobných pochybení vykazují i známky možného podvodu, v několika případech již bylo podáno trestní oznámení.

Ministerstvu životního prostředí (MŽP) se podařilo během dubna a května uzavřít dva kontrakty o prodeji emisních kreditů s japonskou firmou Mitsui na téměř 2 miliony jednotek AAU. Získané prostředky budou použity na doplnění příjmů programu Zelená úsporám. V současné době probíhají další intenzivní jednání Ministerstva životního prostředí s dalšími kupci emisních kreditů. I přesto, že vyjednávání jsou po hospodářské krizi a neštěstí v Japonsku čím dál složitější, je Česká republika v prodeji emisních kreditů podle ministerstva dlouhodobě nejúspěšnější zemí. Do konce května prodala celkem 87,5 milionů jednotek AAU. Většinu z nich odkoupilo Japonsko (japonská vláda a soukromá firma Mitsui), část emisních kreditů od Česka koupily i vlády Rakouska, Španělska a Světová banka.

Poznámka: 
Jednotka AAU (jednotka přiděleného množství, Assigned Amount Unit) je jednotka definovaná v rámci Kjótského protokolu, která představuje obchodovatelné právo státu vypustit jednu tunu emisí CO2 v období 2008 – 2012. Přebytek svých jednotek může země, která snížila emise víc, než se v Kjótském protokolu zavázala, prodat ostatním zemím.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina