archív aktualít rok 2011

Bučina DDD naštartovala produktivitu vo výrobe lepeného dreva

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

bucinalehota1Bučina DDD od 1. apríla 2011 prevádzkuje pílu Less & Timber SK, s.r.o., v Lehote pod Vtáčnikom (dnes Kronotimber SK, s.r.o.). Vyrába tam rezivo, ktoré v ďalšej fáze upravuje na hranolčeky do svojej výroby lepeného dreva vo Zvolene. Mokrý odpad (piliny a štiepku) vozí do závodu vo Zvolene, kde ich spracováva vo výrobe DTD. Suchý odpad (hobliny) spaľuje priamo na píle a získané teplo používa na vykurovanie sušiarne a parenie hranolčekov. Týmto novým usporiadaním výrobného cyklu sa Bučine DDD už v máji 2011 podarilo zvýšiť produktivitu vo výrobe lepeného dreva o 25 % a znížiť dopravné náklady až o 50 %. Zároveň sa stala sebestačnou v dodávkach nosných bukových hranolčekov (75 % výroby  lepeného dreva vo Zvolene) a v súčasnosti nakupuje už len hranolčeky z dubových a iných drevín.

bucinalehota2Pílu v Lehote pod Vtáčnikom Bučina DDD v súčasnosti prevádzkuje na tri zmeny. Predpokladaný ročný porez je na úrovni 38 000 m³ bukových piliarskych výrezov, čo zodpovedá využitiu píly približne na 75 %. Hlavným dodávateľom bukových piliarskych výrezov je štátny podnik LESY SR. Píla v súčasnosti zamestnáva 82 pracovníkov.
Ako povedal konateľ Bučina DDD Ing. Antonín Juříček, spoločnosť akvizíciou píly okrem bukových hranolčekov v stabilnej kvalite získala aj možnosť ďalšieho rastu výroby lepeného dreva vo Zvolene. Zároveň svojim zákazníkom dokáže garantovať dodacie termíny. „Aj vďaka kúpe píly v Lehote pod Vtáčnikom má Bučina DDD na Slovensku v súčasnosti najlepšie hotové lepené dosky a ako jediný výrobca tohto produktu dokáže generovať zisk. Naším dlhodobým cieľom je prevziať všetky výroby lepeného dreva na Slovensku a sústrediť ich vo Zvolene,” povedal Juríček.
Predajný sortiment Bučina DDD v súčasnosti tvoria surové a laminované drevotrieskové dosky, masívne lepené dosky, MDF dosky, HDF dosky, OSB dosky, pracovné dosky a impregnované fólie. Od prevzatia nadnárodnou skupinou Kronospan spoločnosť Bučina DDD vo Zvolene investovala viac ako 130 mil. eur. V súčasnosti zamestnáva 265 pracovníkov, čo je od jej vzniku v roku 2003 nárast o 80 pracovných miest. Za finančný rok 2010 spoločnosť dosiahla obrat 63 mil. eur.

bucinalehota3

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina