sobota, 19. október 2019

Léto je odjakživa spojeno s dovolenou, cestováním, návštěvami hradů a zámků. Pozornosti turistů, ani celé odborné veřejnosti nemůže ujít perla jižní Moravy, zámek Lednice, vnímaná v souvislosti s významným šlechtickým rodem Lichtensteinů (viz ZDE).

Už jsme si zvykli na letní happening Land Art v půvabném arboretu Mendelovy univerzity v Černých Polích. Je to něco jako neoficiální zakončení akademického roku. Někteří studenti už mají za sebou obhajoby diplomových prací a užívají si zasloužené chvíle volna spojené s adrenalinovým pocitem při psaní nového titulu před svým jménem, jiní se na konec studia či akademického roku teprve horečnatě připravují. Účast na Land Artu v pasivní či aktivní roli je pro všechny příjemným zpestřením, které mohou negativně ovlivnit pouze vrtochy počasí. Vernisáž letošního už čtrnáctého ročníku proběhla ve znamení úmorného vedra.

Plzeňský Prazdroj je na trhu známý nejen svým věhlasným pivem, ale také tím, že jako jediný pivovar ve střední Evropě provozuje nepřetržitě od roku 1842 fungující bednárnu. V ní zaměstnaná osmičlenná bednářská parta se dnes nezabývá jen opravami a výrobou velkých ležáckých sudů, kvasných kádí či menších sudů a soudků pro různé slavnostní příležitosti, ale také obnovou různých historických exponátů pro firemní a ve světě unikátní pivovarské muzeum. Ne vždy je však v této činnosti soběstačná, čehož je příkladem vloni vyráběná kopie ruční káry pro přepravu sudů, při jejímž zhotovování se zkušení bednářští mistři neobešli bez pomoci učitelů odborného výcviku a talentovaných žáků učebních oborů tesař a umělecký kovář ze SŠ řemeslné Jaroměř.

Odborný časopis na podporu drevárskej a nábytkárskej výroby.

Zásady spracovania osobných údajov

Uložiť

Uložiť

Newsletter

Prihláste sa pre prijímanie newsletter-a. Nezmeškáte tak žiadne aktuálne novinky.

Rozosielame iba dôležité informácie. Nespamujeme!