pátek 18. leden 2019 12:05
Registrace    

Slovenský deň na veľtrhu Nábytok a bývanie 2018

Témy Slovenského dňa, ktorý bol 15. 3. 2018 súčasťou sprievodného odborného programu na veľtrhu Nábytok a bývanie 2018 v Nitre, boli zamerané na propagáciu drevospracujúceho priemyslu na Slovensku. Keďže si referáty vypočula aj skupina žiakov stavebnej priemyslovky, korigovali prednášajúci obsah prednášok tak, aby vysvetlili vzťah stavbárov k odvetviu spracovania dreva so zameraním na drevostavby.

Spomedzi tretiakov priznal záujem podieľať sa na stavbách z dreva iba jeden z nich. Argumenty však priblížili mladej generácii možnosti dreva – ako k najlepšiemu priateľovi človeka v jeho bývaní.

Stručná charakteristika prednášok:

Predpoklad pre použitie materiálov na báze dreva v drevospracujúcom priemysle
PhDr. Peter Zemaník – generálny sekretár Zväzu spracovateľov dreva SR stručne predstavil analýzu vzťahu lesníkov a drevárov. Za uplynulé storočie sa lesnatosť Slovenska zvýšila z 33,9 %  (1920) na 41,0 % (2010). V drevinovom zastúpení majú lesy z ihličnatých sortimentov najviac smreka 25,3 %, z listnatých prevláda buk 31,2 %. Prognóza do roku 2035 prezrádza, že viac sa bude ťažiť listnatej hmoty. Drevostavby však potrebujú prevažne ihličnatú surovinu. Podľa ponuky dodávateľov dreva sa do popredia dostanú listnaté sortimenty formou nových materiálov. Prednosťou drevostavieb je energeticky úsporné bývanie znížením nákladov na prevádzku budov. Od roku 2020 budú musieť mať všetky stavby pasívny štandard.

Sekcia drevostavieb Zväzu spracovateľov dreva SR má 43 členských spoločností. Prevzala garanciu nad tohtoročnými výstavami v Nitre Nábytok a bývanie 2018 a DomExpo 2018. ZSD SR podporil využitie dreva v stavebníctve aj zavedením experimentálneho študijného odboru Technik drevostavieb na SOŠ drevárskych v SR.

Dotkol sa aj argumentácie využitia dreva v stavebníctve v Rakúsku. Za 60 sekúnd prirastie v rakúskych lesoch toľko dreva, že by sa z neho mohlo postaviť celé jedno poschodie v drevostavbe.

Dyhované rustikálne materiály pre interiér
Rastislav Žakovský – predstaviteľ spoločnosti Business partners Slovakia uviedol prezentáciu slovenského výrobcu EUROPLAC Topoľčany. Celý sortiment dyhovaných materiálov produkuje firma s 230 pracovníkmi. Vyrábajú rôzne formáty – od 2100x900 mm do 4100x2070 mm žiadanej štruktúry a povrchovej úpravy. Na sklade majú viac ako 1 mil. m2 dyhy, zosadené sú ako skladané, posúvané, vo forme fládra, polofládra, radiálu, s doskovým charakterom a parketovým vzorom vo vyše 100 drevinách. Výhodou je dodávka aj jedného kusa dosky presne podľa sortimentnej objednávky z uvedenej výrobnej ponuky.

Použitie drevených podláh v exteriéri
Mgr. Marián Škvarenina – v rámci propagácie činnosti Cechu podlahárov Slo­venska priblížil terasové dosky do exteriéru. Majú vlastnosti kompozitných materiálov, sú odolné proti hnilobe a škodcom. Všetky sú z dovozu priamo od výrobcov. Novinkou je terasová doska „ideck“ z tvrdého exotického dreva, ktorého krása je zvýraznená pestrosťou farieb, dokončením bezfarebným lakom.

Autor: Dr. Anton Mrník
Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Foto: autor

Odborný časopis na podporu dřevařské a nábytkářské výroby.

Zásady zpracování osobních údajů

Newsletter

Přihlaste se pro příjem newsletteru. Nezmeškáte tak žádné aktuální novinky.

Rozesíláme pouze důležité informace. Nespamujeme!